Dětská pokožka

Používání přírodních rostlinných a esenciálních olejů jsou pro dětskou pokožku nejlepší a nejpřirozenější volbou. I když je na trhu široká řada běžné dostupné dětské kosmetiky splňující přísná kritéria na výrobu a složení, přesto nejjemnější a jednoduchou kosmetiku si můžete pro své děti vyrobit i vy samotné. Běžně dostupná kosmetika je i v případě dětské vyráběna ze synteticky derivovaných složek z ropy a proč na jemnou pokožku dětí dávat něco takového... i když, jak již bylo řečeno, kosmetika na trhu musí splňovat jisté požadavky na složení. Nicméně nic se nevyrovná kvalitním přírodním surovinám, z nichž je příprava domácí kosmetiky tak snadná a účinná. Komerční kosmetika ostatně jen "napodobuje" účinné látky v původních přírodních surovinách a není divu, že každoročně se zvyšuje počet dětských alergií na kosmetiku. Vlastní kosmetika, založená hlavně na olejích, je navíc finančně mnohem výhodnější i s ohledem na kvalitu složení.

A navíc... kosmetiku pro své děti si vytváříte s láskou.

 

Jaké suroviny potřebuji? V podstatě Vám plně stačí kvalitní rostlinný olej (např. olivový, mandlový, meruňkový, jojobový...) a několik druhů esenciálních olejů vhodných pro dětskou pokožku. K vhodným esenciálním olejům patří:

heřmánek, levandule, řebříček, mandarinka, eucalyptus, měsíček lékařský, anýz, grapefruit, máta peprnná, fenykl, růže, bergamot a kopr.

Na co dát pozor? Esenciální oleje jsou koncentrované látky, je nutné je VŽDY ředit se základním olejem (olivový...) a až poté jej nanést na pokožku. Dále je nutné brát v potaz to,  že tělo dětí je malé a proto směsi základních olejů musí obsahovat méně kapek esenciálních olejů v porovnání se směsí pro dospělé.

Jak mám skladovat vytvořené směsi? Nejlepší volbou je vytvářet si směs vždy novou, čerstvou, hned před ošetřením pokožky dítěte. Směs si můžete ale připravit kdykoliv během dne, uchovat v pokojové teplotě a nanést ráno nebo večer, kdy ošetřujete své dítě. POZOR - esenciální oleje uchovávejte vždy mimo dosah dětí - oleje jsou velmi aromatické a tím lákavé pro děti (mohly by je zkoušet ochutnat).

Jak prodloužím trvanlivost? Můžete do směsi přidat vitamín E (propíchnout kapsli s tímto vitamínem, který se běžně prodává v lékárnách), promíchat a směs vydrží déle. Ale čerstvá směs je vždy čerstvá směs.

 

RECEPTURY:

PROVONĚNÍ POKOJE:

1 lžička vody

1 kapka esenciálního (éterického) oleje z levandule

Ingredience smíchejte, dejte do aromalampy a uvolňovaný olej příjemně pokoj provoní. Levandule má antibiotické, protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti. Má i mírně protivirové vlastnosti, proto se levandule hodí i jako prevence během chřipkového období. Provonění pokoje esenciálním olejem je pro děti nesrovnatelně lepší v porovnání s chemickými osvěžovači vzduchu plnými chemikálií.

Samotné esenciální oleje nikdy nedávejte do aromalampy bez vody - je nutné, aby molekuly uvolňované do prostoru nebyly tak silné a proto se olej musí ředit.

 

MASÁŽNÍ OLEJ:

20 ml mandlového oleje

1 kapka esenciálního oleje z heřmánku

1 kapka esenciálního oleje z levandule

Ingredience smíchejte v lahvičce nebo misce (na promíchání v misce použijte skleněné míchátko nebo obyčejnou špejli, ne kov) a naneste na pokožku dítěte. Tuto směs olejů můžete používat k ošetření pokožky dítěte každý den. Směs je obzvlášť vhodná pro věk od kojenců po batolata, ale samozřejmě i starší děti. Pro věk 2 - 6 měsíců použijte 3 kapky esenciálního oleje, 6 - 12 měsíců 5 kapek, 1 - 5 let 5 - 8 kapek.

 

OLEJ K OŠETŘENÍ POKOŽKY MÍSTO KRÉMŮ A MLÉK

2 lžičky základního oleje (kokosový, mandlový...)

1 - 2 kapky esenciálního oleje z heřmánku, růže, mandarinky nebo levandule

Ingredience smíchejte a směs používejte místo klasických běžných krémů a dětských mlék. Základní oleje můžete používat i jen tak samotné, bez esenciálních olejů a i tak bude o dětskou pokožku dokonale postaráno. Oleje obsahují cenné látky, mastné kyseliny... a ty jsou pro pokožku ideální. Nevysušují a neobsahují žádné látky vytvořené synteticky v laboratořích.

 

KOJENECKÁ KOLIKA:

15 ml mandlového oleje (cca 3 lžičky)

1 kapka esenciálního oleje z kopru

Ingredience smíchejte, dejte dítěti na bříško a mírně masírujte po směru hodinových ručiček.

 

UKLIDŇUJÍCÍ SMĚSI:

30 ml mandlového oleje a přidejte do něj:

3 kapky esenciálního oleje z heřmánku

3-4 kapky es.oleje z levandule

nebo 2 kapky heřmáku + 4 kapky mandarinky

Ingredience smíchejte a masírujte tělo dítěte, případně chodidla (od středu chodidel směrem k prstům). Tuto směs můžete používat několikrát týdně.

 

RÝMA a KAŠEL:

Kojenci: pod postýlku (tam, kde má dítě spodní část těla, takže ne přímo pod hlavu) dejte misku s vroucí vodou a 3 kapkami eukalyptového esenciálního oleje. Stoupající pára bude do pokoje uvolňovat vonné molekuly.

SMĚS PROTI RÝMĚ:

10 kapek es.oleje z eukalyptu

10 kapek es. oleje z čajovníku

10 kapek es. oleje z levandule

Ingredience promíchejte a na noc dejte v pokoji do odpařovače (stačí tedy miska s vodou nebo mokrý kapesník) 3 kapky této směs a pak další 3 kapky přes den, kde dítě spí. V případě, že má dítě velké potíže s dýcháním, tak dejte na vatový tampón 2 kapky této směsi a  vatu dejte pod polštář.

Koupel: pro děti od narození do věku 5 let přidejte do vany 2 kapky této směsi.

Masážní olej: smíchejte 2 kapky této směsi se 3 lžičkami rostlinného oleje (mandlový...) a dítěti masírujte hrudník a záda.

 

 

 

Kontakt